Czym jest wulkanizacja

U wulkanizatora od czasu do czasu bywa niemal każdy kierowca. Nie tylko ten samochodowy, ale też motocyklista, a nawet rowerzysta. To w końcu najlepsze miejsce, by zadbać o nasze opony. Ale czym tak naprawdę zajmuje się wulkanizacja?

Szczypta historii

Początkowo pojęcie wulkanizacji miało o wiele węższe znaczenie. Gdzieś w XIX wieku Goodyear wpadł na pomysł połączenia siarki z kauczukiem w wysokiej temperaturze. Dzięki temu otrzymano materiał plastyczny, a do tego jeszcze bardziej wytrzymały. To właśnie ta metoda odkryta przez amerykańskiego chemika kryje się pod pojęciem wulkanizacji.

Z biegiem lat wulkanizacja nabrała szerszego znaczenia. Oprócz samego procesu chemicznego, który też mocno się zmienił dzięki wykorzystaniu polimerów, pod pojęciem wulkanizacja rozumiemy dziś wszystkie procesy związane z naprawą opon.

To czego możemy oczekiwać od wulkanizatora?

Dobry wulkanizator nie tylko wymieni nam opony po lecie czy zimie. Już w takiej usłudze z pewnością ocen stan tych opon i to czy nadają się na kolejny sezon. Będzie też oczywiście służył radą, jeśli będzie trzeba kupić kolejne. Jednak jego rolą jest przede wszystkim naprawa opon.

U wulkanizatora powinniśmy pojawić się z każdą usterką opony. On oceni czy opona nadaje się do naprawy. A w zależności od wielkości i umiejscowienia uszkodzenia na oponie można ją naprawiać metodą wulkanizacji na ciepło i na zimno. A jeżeli problemem jest zbyt płytki bieżnik, to można skorzystać z opcji bieżnikowania opon. Z tym należy jednak uważać, bo nie wszystkim oponom można w sten sposób przedłużać życie.

Więcej na stronie białostockiego serwisu: https://nordauto-bialystok.volvocars-partner.pl/o-nas/wymiana-opon