Wszystko, co musisz wiedzieć o hamowaniu silnikiem 

Hamowanie silnikiem może być stosowane w samochodach z przekładnią o niskiej prędkości, takich jak ciężarówki czy furgonetki. Samochody te mają skrzynię biegów, która zazwyczaj znajduje się z tyłu pojazdu, co oznacza, że są one zobowiązane do zwolnienia podczas skręcania. Hamowanie silnikiem pozwala na wykonywanie ciasnych zakrętów bez konieczności używania skrzyni biegów, ponieważ po ich zakończeniu można wyhamować. Jest to szczególnie pomocne przy wykonywaniu zakrętu z niską prędkością wyjściową, ponieważ silnik samochodu może zostać zwolniony w tym celu, zanim zostanie wyciągnięty z zakrętu.

Jak zastosować hamowanie silnikiem

Hamowanie silnikiem może być skutecznym sposobem na zmniejszenie prędkości samochodu. Powinieneś również używać hamowania silnikiem tylko wtedy, gdy masz bardzo niską prędkość, np. podczas wykonywania ciasnego zakrętu w samochodzie o niskiej prędkości lub na parkingu. Podczas hamowania silnikiem należy pamiętać, że zawsze najpierw należy użyć hamulców, a dopiero potem można zatrzymać silnik. Oznacza to, że nie należy nigdy cofać po zatrzymaniu silnika, ponieważ spowoduje to tylko obrócenie samochodu. Zamiast tego należy użyć hamulca postojowego lub puścić gaz, aby się zatrzymać.

Wady hamowania silnikiem

Jest kilka rzeczy, na które musisz uważać, gdy używasz hamowania silnikiem. Hamowanie silnikiem może zmniejszyć przyspieszenie i zdolność hamowania Twojego samochodu, więc upewnij się, że używasz go tylko w sytuacjach o niskiej prędkości. Hamowanie silnikiem może również zwiększyć zużycie paliwa, więc upewnij się, że zmniejszasz prędkość, jeśli to możliwe, jest również mniej wybaczalne niż jazda ze stałą prędkością, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność i pamiętać o zmniejszeniu prędkości w razie potrzeby.