Zalety opon 205 55 r16

Opony oraz koła są to niezwykle istotne elementy naszego samochodu. Bardzo często spotyka się osobę, która oszczędza na oponach i na przykład jeździ na oponach letnich w zimie. Jest to jednak najłagodniej mówiąc nieroztropne, ponieważ opony to w sumie kilkadziesiąt centymetrów kwadratowych gumy, która jednocześnie styka się z podłożem i zapewnia bezpieczeństwo. Dzisiaj omówimy temat opon o rozmiarze 205 55 r16.

Rozmiary opon – czy do danego modelu auta pasuje jeden rozmiar opon?

viking_wintech_van

Jeśli kierowca nie wie jak dobrać oponę, to zapewne skieruje się do profesjonalnego zakładu wulkanizacyjnego, sklepu z oponami lub sprawdzi w Internecie. Może się jednak okazać, że dostanie w każdym z tych miejsc inne informacje. Spowodowane jest to tym, że do danego modelu samochodu, w zależności dodatkowo od używanych felg, może pasować inna opona. Opony teoretycznie w innych rozmiarach, po nałożeniu na felgę, mogą dać sumarycznie niemal identyczny obwód i promień całego koła. Geometria jednak jest inna, co wpływa na odczucia z jazdy.

Opona o rozmiarze 205 55 r16 oraz jej szesnastocalowe zamienniki

Kiedy kierowca odczytuje rozmiar opony podany wyżej, to musi wiedzieć, że:

  • 205 jest to szerokość opony podana w milimetrach
  • 55 jest to profil opony. Jeśli chcemy wiedzieć jaka jest wysokość opony w milimetrach, musimy pomnożyć szerokość opony razy jej profil, a otrzymany wynik podzielić przez 100
  • r16 jest to średnica felgi

Dla podanego rozmiaru 205 55 r16 mamy przynajmniej kilka zamienników na feldze 16, a do najbardziej popularnych zaliczymy: 

  • 185 60 r16
  • 195 65 r16
  • 225 50 r16