Jak działają samochody elektryczne?

O samochodach elektrycznych słyszał zapewne już każdy. Przedstawiane są jako przyszłość, która nie tylko będzie wolna od ropy, lecz również wolna od zanieczyszczeń przez nią produkowanych. Jak jednak konkretnie samochody elektryczne działają?

Jak działa samochód elektryczny?

Każdy kierowca doskonale wie, jak działa samochód spalinowy. Dostarczając do auta paliwo, które jest następnie spalane w silniku, generowana jest energia, która wprawia pojazd w ruch. Oczywiście ropa jest droga, a jej spalanie generuje zanieczyszczenia, co od lat było powodem szukania alternatywy dla takiego napędu.


Okazał się nią samochód elektryczny, który zamiast ropy, do napędu wykorzystuje prąd. Jak to działa? Z tradycyjnego gniazdka elektrycznego czerpana jest energia, która magazynowana jest w akumulatorach. Baterie te konstrukcyjne podobne są np. do tych, które używane są w laptopach. Z tą jednak różnicą, że nie jest to jedna bateria, lecz setki i zajmują one całą podłogę auta.

Czy taka technologia ma wady?

I choć pomysł ten wydaje się genialny, to jednak w dalszym ciągu posiada pewne problemy, które nieco utrudniają korzystanie z elektrycznego samochodu. Zdecydowanie największym jest oczywiście mała pojemność baterii, które, pomimo że jest ich tak wiele, nie zapewniają zasięgu takiego, jaki posiadają auta spalinowe.

Inną również dużą wadą jest czas ładowania baterii. Tankowanie zajmuje kilka minut, podczas gdy ładowanie kilka godzin. Nie da się ukryć, że w połączeniu z małym zasięgiem nadal stanowi to spory problem.

Więcej informacji o samochodach elektrycznych na Volvo NordAuto Białystok